Шукати в цьому блозі

Розробки конспектів та виховних годин

                                                   Дроговизька  загальноосвітня школа І- ІІІ ст.                                  

  Урок-вікторина
  «Правила протипожежні. Дії школярів під час пожежі».
                                            2 клас
                                                                                 Підготувала і провела
                                                                      вчитель початкових класів
                                                                      Фіялкович Т. 30.03.2015р.
 Тема: правила протипожежні. Дії школярів під час пожежі.
 Мета: повторення правил протипожежної безпеки;
             навчання дій у випадку виникнення пожежі;
             розвиток спостережливості, уваги, спритності;
             виховання бажання прийти на допомогу ближньому.
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо правила протипожежні та навчимося діяти у випадку виникнення пожежі.
 1.Слово вчителя.
- Людина здавна дружить з вогнем.  Він є її першим помічником в багатьох справах. Але в деяких випадках вогонь може стати нещадним ворогом, якщо з ним поводитися необережно.
                      Стала, діти, людина стосила
                      Відтоді, як вогонь приручила,
                      Але й іншим буває вогонь –
                      Злим, як змій, і жорстоким, як ворог.
                      Не зігріє він ваших долонь –
                      Може все спопелити на порох.
                      Будьте ж, діти, з вогнем обережні,
                      Пригадайте, правила протипожежні!
 2.Правила протипожежні.
     1.Чи для пустощів, чи гри                      
       Сірників ти не бери!
       Бо з вогнем погані жарти –
       Жартувати з ним  не варто!
 
   2.Не розпалюй сам багаття,
       Не пали удома, в хаті –
       Легко вогник запалить,
       Та не легко загасить!
  
  3. З грубки жару не гребіть –
        Жар в собі вогонь таїть!
        Хоч малесенька жарина –
        Для пожежі все ж причина!
   
  4.  Телевізор, плитку, праску
        Вимикати вчасно слід.
        Пам’ятай про це, будь ласка,
        Бо наробиш безліч бід.

5. Пам'ятайте, кожен з вас:
      Де бензин, мастило, гас,
      Там вогонь не підпускай –
      Спалахне усе – і край!

ІІ. Конкурси.

- У нас є дві команди.
 Капітан І команди «Юні вогнеборці»
 Наш девіз : «Думати – швидко, діяти – чітко».

Капітан ІІ команди «Юні рятівники».
 Наш девіз: «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».
                                                                                        
 - Наші команди будуть крокувати такими етапами:
1) «Відгадай загадки»;
2) «Вікторина»;
3) «Врятувати вірних друзів»;
4) «Третій зайвий»;
5) «Дорога кожна секунда».

І етап «Відгадай загадки». Котра команда відгадає більше загадок, у наступному етапі буде першою відповідати. За відгадану загадку – 1бал.

Людина, котра вміє професійно гасити пожежу. (Пожежник)
Видобута з надр Землі легкозаймиста рідина, яку при горінні неможливо залити водою, але легко погасити піною. (Нафта)
Балон, заповнений вогнегасними засобами. (Вогнегасник)
Якого свійського птаха нагадує полум'я? (Півня)
Що приносять суспільству пожежники? (Користь)

ІІетап  «Вікторина».
- Конкурс для капітанів команд. Відповідати потрібно швидко і тільки «так» або «ні». За правильну відповідь – 1бал.

                                       «Юні вогнеборці»
1. Дітям не можна гратися сірниками.(Так)
2.Вмикати електроприлади у відсутності дорослих.(Ні)
3.Причиною пожежі можуть бути іскри бенгальського вогню.(Так)
4.Можна вмикати саморобні обігрівальні прилади.(Ні)

                                      «Юні рятівники»
1.Дітям не можна класти іграшки на запалені плити. (Так)
2.Запалювати легкозаймисті речовини і перевіряти їх горіння.(Ні)
3.Причиною пожежі може бути сушіння одягу над газовими та електричними приладами.(Так)
4.Можна розпалювати вогнище біля будинку із сухого листя без нагляду
 дорослих.(Ні)

ІІІетап. Конкурс «Врятувати вірних друзів»
- В кімнаті, де знаходяться вірні друзі-іграшки, виникла пожежа. Очі застилає дим, погано видно. Учаснику із зав'язаними очима за сигналом потрібно вхопити якнайбільше іграшок за 1хв, щоб винести їх із « палаючого будинку». Переможе той, хто «врятує» більше іграшок. Стільки ж команда отримає балів.

ІVетап «Третій зайвий».
- Дітки, ви повинні бути обережними, щоб не «допомогти» пожежі спалахнути. А коли вона сталася?
Все ж як трапилась біда,
Що ж тоді робити?

Діти:             Не ховатись у куток,
                       А вогонь гасити!
- Є два малюнки( для двох команд). Внизу є три правила: твої дії при пожежі. Знайдіть зайве правило, яке не підходить до даного малюнка. За правильну відповідь команда отримає – 1бал.

1 малюнок.
- Загорівся одяг, допоможи зняти.
- Якщо загорівся одяг,ні в якому разі не можна бігти.
- Пожежа може виникнути від іскор, які утворилися під час користування зіпсованими електроприладами.

2 малюнок.
 - В задимленому приміщенні голову тримають ближче до підлоги, рот і ніс бажано затулити змоченою у воді хусточкою.
 - Не можна ховатись під столами і ліжками, коли виникне пожежа.
 - Школярі повинні наглядати за малюнками, не дозволяти їм бавитись сірниками. 
Vетап   «Дорога кожна секунда».

Загадка.
Машина червоного кольору з білою смугою та сиреною, рухається дуже швидко, навіть при червоному і жовтому світлі світлофора( пожежна машина).

- У нашому конкурсі беруть участь два « водії», яким потрібно якомога швидше провести свої машини до місця пожежі.( Гравці сідають на стільці, за сигналом вони повинні змотати шнур на паличку або олівець і швидко наблизити до себе машину. Переможе той, хто зробить це швидше). За цей конкурс команда отримує – 1бал.

- А зараз підведемо підсумки. Команда, яка перемогла ще раз називає свій девіз.
- Дякую всім за те, що пригадали протипожежні правила, показали, що вмієте діяти, коли трапиться біда.
( Команда - переможець отримує медалі( шоколадні), команда, яка отримала менше балів,  отримує солодкі лизунці, щоб трішки підсолодити свою поразку).
  
   1.Чи для пустощів, чи гри                      
       Сірників ти не бери!
       Бо з вогнем погані жарти –
       Жартувати з ним  не варто!
 
   2.Не розпалюй сам багаття,
       Не пали удома, в хаті –
       Легко вогник запалить,
       Та не легко загасить!
  
  3. З грубки жару не гребіть –
        Жар в собі вогонь таїть!
        Хоч малесенька жарина –
        Для пожежі все ж причина!
   
  4.  Телевізор, плитку, праску
        Вимикати вчасно слід.
        Пам’ятай про це, будь ласка,
        Бо наробиш безліч бід.

 5. Пам'ятайте, кожен з вас:
      Де бензин, мастило, гас,
      Там вогонь не підпускай –
      Спалахне усе – і край!
  
 «Думати – швидко, діяти – чітко».

«Думати – швидко, діяти – чітко».
  
«Думати – швидко, діяти – чітко».
  
«Думати – швидко, діяти – чітко».

«Думати – швидко, діяти – чітко».

«Думати – швидко, діяти – чітко».
  
                     «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».

                      «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».

                       «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».

                       «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».
  
                     «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».

                        «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».
  
                        «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».


                    «Ми завжди напоготові,
                       Всім допомогти готові.
                       А знання – це наша сила
                       Застосовуємо вміло».


«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».

«Юні вогнеборці»

«Юні рятівники».    «Юні вогнеборці»

      Літературне читання 2 клас.
Тема. Підсумковий урок за розділом «Зимонько- Снігурочко,наша   білогрудочко…».
Мета:
- узагальнити і систематизувати знання учнів за розділом;
- удосконалювати навички свідомого, виразного читання;
- формувати вміння порівнювати прочитані твори ,співставляти , висловлювати
  оцінні судження;
 - виховувати любов до природи, до рідного слова.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання : тестові завдання на картках, кросворд, індивідуальні завдання,
                        зірочки-сніжинки, мікрофон.
I. Організаційний момент
Щоб урок пройшов цікаво,
Всі берімося до справи.
II. Мовленнєва розминка.
   1.Гра «Додай слово».
Календарик новорічний
Починає рік із…(січня).
…(груднем) місяцем кінчає.
Знову Новий …(рік) стрічає.
Так по колу він іде –
За собою нас веде.
III. Перевірка домашнього завдання.
                 1. Конкурс «Хто краще розкаже вірш».(розказують бажаючі).
           ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми підіб’ємо підсумок за розділом, який вивчали протягом останніх уроків.
За кожну правильну відповідь ви будете отримувати сніжинку-зірочку, яка відповідає 1 балу. В кінці уроку ваші сніжинки разом з іншими виконаними завданнями я зберу та підрахую, а на наступний урок виставлю оцінки.
          V. Узагальнення й систематизація знань.
 — Як називається розділ, який закінчили вивчати? Вивчаючи розділ, ми знайомилися з творами , які відповідали темам: «Краса природи взимку», «Весела зима», «Добрі вчинки», «Новорічні зустрічі», «Вже Різдво прийшло до хати,нам пора колядувати», «Новий рік – веселе свято».
           1. Розгадай кросворд « Зимова краса» (на дошці).
  -  Розгадайте кросворд.
  -  Як ви думаєте, до якої теми можна віднести відгадані слова?
  -  А зараз ми попрацюємо в групах.
       VІ. Робота в групах.
         1. Вправа «Із розсипанки склади речення».(Будь природі вірним другом та захисником).
          - До якої теми віднесемо ці слова?
          2. Вправа «Віднови вірш» («Щедрівка», «Веселий сніг», «Зимня пісенька»).
          - З яких  творів ці рядки? Хто їх написав?
        (Степан Жупанин,Оксана Сенатович, Леонід Глібов).
           3. Вправа « Читалочки- переставлялочки».    
     вийНо ,нкиЯли ,сніПі ,рігДо ,стяхГо ,нийГар.
-         З якого твору ці рядки? До якої теми їх віднесемо?
Фізхвилинка
 4. Тестування.
- А зараз проведемо тестування. У кожного є аркуш паперу. Завдань буде 6,кожне оцінюється 1 балом. Запишіть тільки правильні відповіді, тобто правильну букву.
1. Що переміг хлопчик у творі «Новорічко»?
  А) страх; Б) біль.
2. Лісника з оповідання Сергія Носаня звали:
 А) дядько Михайло; Б) дядько Карпо.
3. Вертеп – це…
  А) веселе Різдвяне дійство; Б) щедрівка.
4. У якому творі героями є Коза, Теля, Кіт .
  А) «Колядники»; Б) «Посівальна пісенька».
5. Скільки значень має слово коляда?
  А) 1; Б) 3.
6. За українським звичаєм Новий рік святкують:
   А) 14 січня; Б) 18 січня.
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Закінчи речення» (мікрофон).
-   На уроці мені найбільше сподобалося…
-   Складно було…
-   Треба повторити…
VІІ.Домашнє завдання.
Відповідати на запитання «Перевір свої досягнення» на ст.87.

Тема. Допоможемо тваринам узимку.
          Л. Левченко «Якщо допоможем», Л. Костенко «Синички на снігу»,
          А. Качан «Крихта хліба».
Мета:
-          удосконалення  навички виразного читання поетичних творів;
-           збагачення словникового запасу учнів;
-           навчання відчувати образність художнього слова;
-           виховання бережливого ставлення до птахів,бажання допомогти їм взимку.
Тип уроку :  комбінований.
             Обладнання : портрети авторів творів , роздатковий матеріал для індивідуальноі роботи , надрукований матеріал для словникової роботи.
           I. Організаційний момент(Девіз уроку).
           II. Мовленнєва розминка
              1. Артикуляційна вправа.
           Імітуючи дмухання на гарячий чай, діти мають подути на руку вимовляючи пошепки «ф-ф-ф-ф-ф».
 2. Робота над скоромовкою.   
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,     
А до криги – снігу.

  3. Гра «Конструктори».
— Із букв слова електростанція складіть нові слова.
електростанція — лак, танці, роса, тост
 III. Перевірка домашнього завдання.
1.      Зимовий вернісаж. (Виставка дитячих малюнків).
2.       Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні ставлять одне одному запитання, відповіді до яких підготували вдома.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.       
— Зима — чудова пора року. Ми любимо її за скрипучий білий сніг, за морозець, який щипає за ніс і щоки, за чудові зимові розваги. Та для тварин зима — суворе випробування. Сьогоднішні поетичні твори розкажуть про це.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
   1. Опрацювання вірша Л. Левченко «Якщо допоможем»
                   а) читання вірша вчителем (до слів «…листочок капусти»).
— У якому темпі слід читати вірш? (Спокійно, тихо, розмірено).
     2. Гра «Гусениця».     
— Роз’єднайте слова, прочитайте вірш до кінця.
— Які тварини згадуються у вірші?
— Які з них дикі? Які — свійські?
     3. Гра «Дощик».
Діти читають хором:
• накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється).
— До чого закликає нас поетеса?
2. Опрацювання вірша Ліни Костенко «Синички на снігу» 
а) гра «Бджілки».
Напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
— Хто потребує на нашу допомогу взимку?
б) словникова робота.
«Довідкове бюро»
Намлілись — тут: намучилися, стомилися.
Вирій — теплі, південні краї, куди відлітають на зиму перелітні птахи.
  в)аналіз змісту вірша.
— Чому пташкам важко взимку?
— Від чого вони потерпають? (Найбільше — від голоду.) — У яких рядках        сказано про життя синичок під час суворої зими?
— У яких — про стійкість цих мужніх пташок?
               Фізхвилинка.
3. Опрацювання вірша Анатолія Качана «Крихта  хліба»
а) читання вірша вчителем.
б) словникова робота. — Яким пташкам поет присвячує свій вірш?
«Довідкове бюро»
Лісосмуга — смуга лісових насаджень.
Ожеледь — тонкий шар льоду на землі, деревах.
— Доберіть синоніми до слова завірюха. (Заметіль, віхола, хурделиця, хуртовина)
 в) гра «Рибки».
Читання учнями тексту мовчки, кожен — у своєму темпі, при цьому діти можуть ворушити губами.
— Куди перебралися синиці? Чому?
— Як пташки просять про допомогу?
— Прочитайте рядки, що найвиразніше передають бідування пташок.
— Яку важливу думку висловлює поет в останній строфі вірша?
г) гра «Диктор телебачення».
читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
д) гра «Знайди риму».
Сніговиці — синиці.
Тепла — села.
Морози — на дорозі.
Вікно — зерно.
Годівниці — дрібниця.
Відчувать — замерзать.
VI. Підсумок уроку.
 — Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вдалося вам найкраще?
— Що викликало труднощі?
- Як люди повинні ставитися до тварин взимку? Згадайте поетичні рядки із свята , яке ми нещодавно проводили .(Діти зачитують вірші ).
VII. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь «Як  я  допомагаю пташкам узимку».

Тема. Новорічні дива. Л. Глібов «Зимня пісенька». Ю. Набока «Новорічко»
Мета:
- удосконалення навичок виразного, свідомого, правильного читання;
-робота над розвитком зв’язного мовлення та збагаченням словникового
запасу школярів ;
 - виховання любові до природи.
I. Організаційний момент
 Щоб урок пройшов цікаво,
 Всі берімося до справи.
II. Мовленнєва розминка.
 1. Робота над чистомовкою.  
            Ма-ма-ма-прийшла  до нас зима.
            Ло-ло-ло-кугури намело.
            Ем-ем-ем - саночки візьмем.
            Дем-дем-дем - на гірку підем.
            Ам-ам-ам- ой , весело нам.
              2. Гра «Відгадай предмет»
             -   Білий,пухнастий,мякий.сніг.
-         Холодна, люта,морозна….зима.
-    Злий , тріскучий,лютий…мороз.
III. Перевірка домашнього завдання.
3. Гра «Блискавка»
Зірка зірка сірка зірка зірка Клітка квітка клітка клітка клітка Сніжок сніжок   сніжок стіжок сніжок.
4.  Конкурс «Хто краще розкаже вірш».
-У тексті «Ялинка» була вказана ціна   ялинки.Пригадайте її.( « 2 карбованці»).
-Чи чули ви про таку грошову одиницю? Якими грошима ми користуємося  зараз?
            -  Уявіть себе ялинкою. .Які думки  або прохання у вас би виникли перед Новим роком?
          IV. Повідомлення теми і мети уроку.
 — Який розділ вивчаємо?
— За що ми любимо зиму?
— Які з вивчених творів найбільше сподобалися?
Сьогодні на уроці  ми будемо вивчати твори: «Зимня пісенька»Л.Глібова та казку Ю.Набоки «Новорічко».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу .
1. Опрацювання вірша Леоніда Глібова «Зимня пісенька»:
а) читання першої та другої строфи учнями.
— Про яку зимову розвагу йдеться у вірші?
— Які слова незрозумілі?
Мара — страховище.
б) Гра «Роз’єднай і дочитай».
— З яким проханням діти звертаються до зими?
— Щоб ти попросив у зими?
            в)Аналіз змісту вірша.
— Які слова — назви ознак уживає автор для опису баби, її очей, носа, сонечка?
— Доберіть синоніми.
ясне сонечко — яскраве;
труси сніжком — сип;
купу — кучугуру.
— Зачитайте речення, які вам найбільше сподобалися.
г) Гра «Знайди риму».
Учитель називає слова, учні відшукують риму.
               Фізхвилинка
-         Незабаром Новий рік ..Пофантазуйте і розкажіть,яка пригода могла б з вами трапитися у Новорічну ніч.
          Сьогодні ми дізнаємося ,яка історія трапилася  з Михайликом  в переддень Нового року.
      2. Опрацювання казки Юрія Набоки «Новорічко» ст.72-73(посібник).
а) читання казки вчителем.
— Яке рішення прийняв Михайлик у переддень Нового року?
Чому?
б) словникова робота.
«Довідкове бюро»
Завзятий — тут: наполегливий.
Прикрість — тут: неприємність.
Битлива — яка має звичку битися, накидатися на всіх.
в) Повторне читання тексту учнями за логічно завершеними частинами.
      -Гра «Дощик»
читання учнями хором першої частини до слів: «отак високо було».
      -Гра «Гусениця»
— Прочитайте другу частину, роз’єднавши слова.
Читання за особами третьої частини тексту
 — Зверніть увагу на виділені слова, що підказують інтонацію читання.
г) Гра «Голосування долоньками».
Діти плескають в долоньки — «я вважаю, що твердження правильне»;  тиша— «я вважаю, що твердження неправильне».
— я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне -  плескаєте в долоньки . якщо речення неправильне —  мовчите та шукаєте і зачитуєте правильну відповідь.
д) аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
— Коли трапилася ця казкова історія?
— Яким був Михайлик? Скільки років йому було?
— Як він здійснив свій сміливий задум?
— Що почув Михайлик, з’їхавши з гори?
— Про що Новорічко нагадав Михайликові?
— Яку винагороду за сміливий вчинок він вручив хлопчику? 
VI. Підсумок уроку.
 —Що найбільше сподобалося на уроці?
— Що було веселим, казковим?
VII. Домашнє завдання . Стисло переказувати казку.Виразно читати вірш.
            Ма-ма-ма-прийшла  до нас зима.
            Ло-ло-ло-кугури намело.
            Ем-ем-ем - саночки візьмем.
            Дем-дем-дем - на гірку підем.
            Ам-ам-ам- ой , весело нам.
          Зірка зірка сірка зірка зірка Клітка квітка клітка клітка клітка Сніжок сніжок   сніжок стіжок сніжок.
     «Довідкове бюро»     
Мара — страховище.
 Завзятий — тут: наполегливий.
Прикрість — тут: неприємність.
Битлива — яка має звичку битися, накидатися на всіх.

Тема .Ось прийшли морози — і зима настала. Олександр Копиленко "Зима йде".
Вадим Скомаровський "Казкові шати". Оксана Сенатович "Веселий сніг".

Мета: - удосконалення навички виразного, свідомого, правильного             читання;
          - збагачення словникового запасу учнів;
          - розвиток зв’язного мовлення,творчих здібностей;
          - виховування любові до природи, прищеплення бажання     милуватися      нею.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

Методи і прийоми:словесні(бесіда,пояснення);наочні(портрети авторів творів,ілюстраціі),практичні(вправи,ігри,робота з підручником),інтерактивні(«Мікрофон»,»Рефлексія»,музика,фізкультхвилинка.)

Хід уроку 

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
    Девіз уроку: 
виразно читаємо,
чітко слова промовляємо,
мову і творчість
свою розвиваємо.
Загадка.          
Хто вночі укрив нам поле,
Ліс і річку, все навколо
Білим полотном широким.
  
II.     МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
 1.     Робота над чистомовкою
Ець-ець-ець— 
вдарив перший морозець. 
Ок-ок-ок — 
тихо падає сніжок. 
Ір-ір-ір — 
діти вибігли у двір. 
Му-му-му — весело зустрінемо зиму.

2. Робота над скоромовкою
 Зайчик нахвалявся
Що хоробрим вдався,
 А вибігло мишенятко
 — Під пеньок сховався.
  
ІІІ.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Звучить музика П. І. Чайковського «Пори року» («Зимові мотиви»).
Білий день дарує білу ласку
І розповідає білу казку,
В розкішних білих платтях балерини —
Молоденькі сосни та ялини.
Під ногами — біле покривало,
Небо й те молочно-сивим стало.

— Яка пора року надійшла?

— Які зміни відбуваються у природі?

— Настає зима — і все навкруги змінюється.

—  Що ще приносить Із собою ця чудова пора року, ми дізнаємося із нового розділу. Прочитайте його назву.

ІV.     СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
 1.     Опрацювання оповідання Олександра Копиленка «Зима йде» (с. 77)
    - Читання оповідання вчителем (перший абзац).
    - Колективне читання тексту (другий абзац).
     - Про який зимовий місяць ідеться у тексті?
2.    Словникова робота.

Вправи на розширення поля читання

— Подолайте «снігові словникові кучугури».

«Довідкове бюро»

Сизий — сіро-голубий.
Бронза — металевий сплав золотисто-коричневого кольору.

Фізкультхвилинка

    (Пісня»Морозець,морозець…»)

3.     Читання оповідання учнями «ланцюжком».
 — Які дерева не скинули своє вбрання?
4.     Гра «Буксир» (робота в парах).
«Сильніший» учень веде у читанні, а «слабший» намагається досягти темпу читання «сильнішого» учня.
5.     Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Прочитайте опис дуба. З ким він порівнюється?
— Що сказано про опале листя, яке вкрило землю?
— З чим письменник порівнює першу сніжинку?
 6.   Опрацювання вірша Вадима Скомаровського «Казкові шати» (с. 78)               
      - Читання вірша учнями мовчки.
     - Чому важко відгадати, де яке дерево?
         - «Довідкове бюро».
Шати — багатий одяг, убрання.
 -      Вправа «Змінюй силу голосу»

КАЗКОВІ дубок запорошила ШАТИ ялинки сестрички ЗИМА берізка лілея
ЗАПОРОШИЛА
      -  Читання вірша «луною» за вчителем.
— Якими поет побачив ялинки?
— Знайдіть порівняння.
— Назвіть дерева, що запорошила зима.
— Знайдіть порівняння. Як ви їх розумієте?
  
   -  Гра «Здогадайся».
— Прочитайте вірш і вставте пропущене слово. (Сніг)

...в повітрі мерехтить. 
На ялинку... летить. 
Сипле..., немов з мішка, — 
З хати нас не випуска.

7.     Опрацювання вірша Оксани Сенатович «Веселий сніг» (с. 79)
     - Хіба може бути сніг веселим?
      -  Гра «Бджілки».
Напівголосне читання учнями вірша, кожен — у своєму темпі.
— З яким настроєм читатимете вірш?
      - Гра «Хто краще?». Конкурсне читання вірша.
    -Гра»Мікрофон»
 — Скажіть словами вірша, на кого падав сніг.
— Чому про сніг сказано веселий?
— Знайдіть слова, що звучать однаково, а означають різне.

V!.   ПІДСУМОК УРОКУ
— Який новий розділ почали вивчати?
— Що найбільше сподобалося на уроці?

VII. Рефлексія «Незакінчене речення»
 На уроці я дізнався….
На уроці я навчився…

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати зимовий малюнок. Відповідати на запитання підручника.Виразно навчитися читати вірші та оповідання.
  


Тема. С.Жупанин «Посівальна пісенька», «Щедрівка».
Мета: продовжити ознайомлення учнів з народними традиціями;  вчити спостерігати, як у літературних творах зображено святкування традиційних свят українського народу;
навчати аналізувати прочитані твори; удосконалювати навичку виразного читання поетичних творів; виховувати любов до народних звичаїв.
Обладнання: портрет автора, роздатковий матеріал для індивідуальної роботи, для словникової роботи.
Тип уроку:комбінований.
Методи роботи: словесні ( бесіда, пояснення);
                                наочні (портрет автора);
                                практичні (вправи, ігри, робота з підручником);
                                ітерактивні («Мікрофон», «Рефлексія», музика, фізхвилинка).
I.                    Організаційний момент.
Щоб урок пройшов цікаво, всі берімося до справи.
II.                  Мовленнєва розминка.
                    Зарядка для язичка.
Де ж наш пустун-язичок?
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудемо!
- Поплямкоємо губами!
- Поклацаємо зубами!
- Посичали гускою!
- Подзижчали комариком!
- Пошуміли вітерцем!
- І подирчали трактором!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа «Очікування».
ІV. Гра «Обличчям до обличчя».
Діти в парах повертаються одне до одного і стисло переказують казку.
  V. Актуалізація опорних знань  .
— Які свята дарує нам зима?
  VІ. Повідомлення  теми і мети уроку.
 — Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво, яке .відзначають у сімейному колі. Святкування Різдва починалося напередодні у Святвечір, різдвяне надвечір’я. У цей день намагалися не їсти «до звізди» — до появи на небі першої зірки, яка колись сповістила про народження Христа. Слово Різдво означає народження всього живого. Перед вечерею господар розсипав по долівці сіно, клав його на стіл, ставив на покуті сніп — дідух.
Цього вечора ходили на гостину одне до одного, носили так звану вечерю, святкові страви. Ходили до родичів частіше діти.
Обов’язковою святковою стравою була кутя.
У цей вечір діти, чоловіки і хлопці ходять колядувати. Колядки — величальні пісні, у яких славлять господарів дому — бажають їм здоров’я, щастя, щедрого урожаю, достатку, за що отримують винагороду.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу .
    1. Опрацювання тексту «Колядники».
    1) Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання тексту учнями, кожен — у своєму темпі.
— Що казкового в цьому тексті? (Зірку впіймали неводом.)
   2) Словникова робота.
— Доберіть слова-родичі до слова колядники. (Колядування, колядки, коляда) Невід — велика рибальська сітка.
3) Гра «Дощик».
• Накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється).
4) Робота над аналізом тексту.
— Навіщо колядники носили із собою зірку?
— Де брали дзвіночки?
— Що несли із собою колядники?
— Яку радісну звістку вони несли людям?
2. Опрацювання тексту Олекси Воропая «Коляда».
Самостійне читання тексту учнями.
— Що нового ви дізналися з тексту? Розкажіть.
3. Опрацювання тексту Андрія М’ястківського «На щастя, на здоров’я, на Новий рік».
1) Розповідь учителя.
— 13 січня — останній день старого року за старим календарем. У ніч з 13 на 14 січня за старим стилем настає Новий рік. Передноворічний вечір — щедрий вечір. У цей вечір щедрують. щедрівки — новорічні обрядові пісні, різновид колядок. їх співали господареві, господині, всій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі. У них теж прославляли господарів хати, бажали їм здоров’я.
14 січня — перший день Нового року за старим стилем, народження сіяча Василя. Рано-вранці до схід сонця чоловіки йшли посипати, або засівати. Вважалося, якщо чоловік зайде першим до хати, то щасливим буде увесь рік.
— На щастя, на здоров’я засівали пшеницею, житом.
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.
— Назвіть дійових осіб тексту.
— Як ви вважаєте, який за віком Андрійко?
— Які рядки свідчать про те, що хлопчик із радістю готується до свята? Прочитай їх.
3) читання хором колядок і щедрівок.
— До кого звертаються діти?
— Кого прославляють?
4. Опрацювання твору Лідії Повх «Ми йдемо колядувати, господарів величати».
Робота в групах. Учні об’єднуються у кілька груп і по черзі виконують роль господарів і колядників.
VI. Підсумок уроку.
 — З якими звичаями українців познайомилися?
— Що нового дізналися на уроці?
VІІ. Домашнє завдання.

 Вивчити одну із колядок, щедрівок, щоб заспівати їх на свята.

Тема. Вже Різдво прийшло до хати, всім пора колядувати! Колядники. О. Воропай «Коляда». А. М’ястківський «На щастя, на здоров’я, на  Новий рік!».
Мета: продовжити ознайомлення учнів з народними традиціями;
 вчити спостерігати, як у літературних творах зображено святкування    традиційних свят українського народу;
навчати аналізувати прочитані твори;
удосконалювати техніку виразного читання;
 виховувати любов до народних звичаїв.
Тип уроку:комбінований.
I.                    Організаційний момент.
II.                  Мовленнєва розминка.
                  1. Гра «Пірамідка».
      2. Гра «Відновіть вірш».
      3. Робота над скоромовкою.
III.               Перевірка домашнього завдання.
IV.              Гра «Обличчям до обличчя».
Діти в парах повертаються одне до одного і стисло переказують казку.
  V. Актуалізація опорних знань  .
— Які свята дарує нам зима?
  VІ.Повідомлення  теми і мети уроку.
 — Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво, яке .відзначають у сімейному колі. Святкування Різдва починалося напередодні у Святвечір, різдвяне надвечір’я. У цей день намагалися не їсти «до звізди» — до появи на небі першої зірки, яка колись сповістила про народження Христа. Слово Різдво означає народження всього живого. Перед вечерею господар розсипав по долівці сіно, клав його на стіл, ставив на покуті сніп — дідух.
Цього вечора ходили на гостину одне до одного, носили так звану вечерю, святкові страви. Ходили до родичів частіше діти.
Обов’язковою святковою стравою була кутя.
У цей вечір діти, чоловіки і хлопці ходять колядувати. Колядки — величальні пісні, у яких славлять господарів дому — бажають їм здоров’я, щастя, щедрого урожаю, достатку, за що отримують винагороду.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу .
    1. Опрацювання тексту «Колядники».
    1) Гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання тексту учнями, кожен — у своєму темпі.
— Що казкового в цьому тексті? (Зірку впіймали неводом.)
   2) Словникова робота.
— Доберіть слова-родичі до слова колядники. (Колядування, колядки, коляда) Невід — велика рибальська сітка.
3) Гра «Дощик».
• Накрапає дощ (тихо);
• дощ пускається сильніше (голосніше);
• злива (голосно);
• дощ слабшає (тихіше);
• дощ перестав (читання припиняється).
4) Робота над аналізом тексту.
— Навіщо колядники носили із собою зірку?
— Де брали дзвіночки?
— Що несли із собою колядники?
— Яку радісну звістку вони несли людям?
2. Опрацювання тексту Олекси Воропая «Коляда».
Самостійне читання тексту учнями.
— Що нового ви дізналися з тексту? Розкажіть.
3. Опрацювання тексту Андрія М’ястківського «На щастя, на здоров’я, на Новий рік».
1) Розповідь учителя.
— 13 січня — останній день старого року за старим календарем. У ніч з 13 на 14 січня за старим стилем настає Новий рік. Передноворічний вечір — щедрий вечір. У цей вечір щедрують. щедрівки — новорічні обрядові пісні, різновид колядок. їх співали господареві, господині, всій родині. Були щедрівки дитячі, жартівливі. У них теж прославляли господарів хати, бажали їм здоров’я.
14 січня — перший день Нового року за старим стилем, народження сіяча Василя. Рано-вранці до схід сонця чоловіки йшли посипати, або засівати. Вважалося, якщо чоловік зайде першим до хати, то щасливим буде увесь рік.
— На щастя, на здоров’я засівали пшеницею, житом.
2) Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання тексту учнями.
— Назвіть дійових осіб тексту.
— Як ви вважаєте, який за віком Андрійко?
— Які рядки свідчать про те, що хлопчик із радістю готується до свята? Прочитай їх.
3) читання хором колядок і щедрівок.
— До кого звертаються діти?
— Кого прославляють?
4) Опрацювання твору Лідії Повх «Ми йдемо колядувати, господарів величати».
Робота в групах. Учні об’єднуються у кілька груп і по черзі виконують роль господарів і колядників.
VI. Підсумок уроку.
 — З якими звичаями українців познайомилися?
— Що нового дізналися на уроці?
VІІ. Домашнє завдання.

 Вивчити одну із колядок, щедрівок, щоб заспівати їх на свята.


     ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ:
«ДОБРОТА  -  ЦЕ  КРАСА  ЛЮДСЬКОЇ  ДУШІ»
       Мета.  Розширювати  поняття  дітей  про те, що  таке краса душі людської, спираючись на твори В.Сухомлинського.
Розвивати вміння творити добро, у повсякденному житті.
Виховувати бажання бути добрим, чуйним, відповідальним.
                          Хід  заняття.
 1. Привітання.
  Треба дружно привітатись:
-          Добрий день  !
   Дружно й голосно сказати:
-          Добрий день !
   Вправо,.вліво поверніться ,.
  Туди-сюди  посміхніться
-          Добрий день!

2. Мотивація виховної роботи.
 Від ваших усмішок і побажань один одному добра посвітлішало у класі, потеплішало на душі. І  недаремно символом доброти є Сонечко з чарівними промінцями.

3. Повідомлення теми і мети заняття.
-          Ми часто чуємо слова добро, доброта. І сьогодні ми про це поговоримо, бо тема нашого заняття:
       Доброта – це краса людської душі.
-          Що на,  вашу думку, слова доброта та добро означають ?
(Добро – корисна справа, людський вчинок. Доброта – чутливе, дружнє ставленнядо людей. Доброта – це ще й щирістьі щедрість душі людської  і велика любов.)

-          З давніх давен стосунки між людьми, взаємопідтримка , милосердя  були основою життя і  про цу народ висловлювався  в усній народній творчості.
Вашим домашнім завданням було  пцідшукати прислів’я та приказки  про добро  і  протилежне йому слово – зло.
     (Прислів’я та приказки).
-          А зараз, діти, послухаємо, які  якості людської поведінки ви б віднесли до доброти. На дошці записані слова, потрібно подумати і замінити ті, які б ви віднесли до доброти, а інші витерти та пояснити  чому ви так думаєте.
( чесність , зухвалість, щирість, скупість, лінь, працьовитість, терпимість, милосердя, ввічливість, привітність, щедрість,. любов)
-          Чи можна прожити без доброти ? Чому ? Без доброти люди були б злі, жорстокі, байдужі, було б важко жити.
-          Чи можна доторкнутись до добра? Чи можна його покуштувати ?
Добро – це духовна категорія, його не можна понюхати, посмакувати . Але його можна ... відчути серцем.
Це ласкаве, добре, нієжне ставлення. Це  готовність допомогти в скрутну хвилину, це любов до оточуючого світу.Це те,  що заставляє нас радіти, любити, співчувати.
-          З чим можна порівняти доброту , а з ким добру людину?
(Відповіді учнів)

4. Робота в групах.
       -          А зараз ми будемо працювати в групах.Кожна група отримає завдання. Для цього ви підійдете до столу і оберете фігуру , яка вам найбільше до вподоби. Отже,  перша група обрала трикутничок, друга -  кружечок, а третя група – квадратик. Групи сідають за столики. Перш ніж приступити до роботи, пригадайте правила роботи в групах.
Ці правила є на листочках на ваших столиках і ви вже з ними знайомі. Давайте ще раз пригадаємо їх. (Дівти зачитують правила).
Приступаємо до роботи і через 10 хвилин будемо захищати їх.

5. Захист  р о б і т.
 І група  (захищає свою роботу).
ІІ група (захищає свою роботу).

-          Що таке чуйність? ( Якщо ти чуйний,  то немає кривди й болю).
-          Як ви розумієте слово  «співчуття»? (Допомога словом і ділом).
-          Чому ви гілки «добра»  піднесли до сонця, а гілки «зла» - опустили вниз?

У нашому світі повинна правити любов, щоб душі людей були чистими і світлими. Щоб усі люди були щасливими,  а світ – яскравим і кольоровим.
- А тепер  до захисту своїх робіт приступає  ІІІ група.
- Як ви, дітки, зобразиои в малюнках  «добро» і чому?
 (Діти захищають свої роботи)
 Символом добра та чистоти є свічка.  Зараз, підходячи до неї, ви висловіть добрі побажання один одному.
  (Побажання дітей)

6.  Підсумок заняття.
 -          Хочеться вірити, що сьогоднішня наша зустріч, наша година спілкування  залишить слід у вашому серці.
-          Давайте візьмемось за руки, відчуємо теплоту долонь та добра, яке випромінює кожен з нас.
            Усі на світі шукають щастя. І хороший спосіб його знайти існує:
 даруйте іншим доброту, чуйність, любов. А  вони, в свою чергу, допоможуть вам здолати усі життєві негаразди.
            Дорогі діти, я вам дякую за хорошу й плідну роботу.


Конспект уроку з природознавства (1 клас)
 Тема . Дерева, кущі, травянисті рослини.
 Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу.
 Форма проведення уроку : урок-подорож.
 Ключові компетентності ( загально пізнавальні цілі):
- формувати уявлення про різні форми рослин : дерева, кущі, травянисті рослини та
  особливості їх будови;
- розвивати уміння учнів  порівнювати різні рослини за будовою;
- виховувати  бережливе ставлення до рослин.
 Навчально – методичне забезпечення уроку : робочі зошити, ручки, олівці, схематичні
                                                                              малюнки дерева, куща та травянистої
                                                                              рослини, зображення рослин.

Рівні навчальних досягнень
Предметні компетентності (конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати)
Перелік завдань – запитань, які забезпечують досягнення предметних компетентностей
Навчально – методичне забезпечення
Початковий
- знає та називає рослини найближчого оточення, умови зростання рослин та їх значення для людини
- Послухайте вірш.
- Розгадайте кросворд.
- Скажіть, як називається чарівна країна?
Додаток 1
Додаток 2
Середній
- розпізнає рослини у довкіллі
- Розподіліть рослини на групи за їх зовнішнім виглядом.
- Відгадайте загадки.
Додаток 3
Додаток 4
Достатній
- відтворює в інших видах діяльності природознавчі знання про рослини
- Намалюйте схематично дерево, кущ, травянисту рослину.
- Впізнайте рослини за місцем їх зростання.
Зошит, олівці Додаток 5                    
Високий
- виявляє почуття шанобливого ставлення до рослин;
- підсумовує результати роботи на уроці
- Розкажіть, як кожен з нас може допомогти рослинам.
Додаток 6

                                                План уроку

1. Слухання вірша ( Додаток 1).

2. Розгадування кросворда «Рослин» (Додаток 2).

3. Розповідь вчителя з елементами бесіди ( Додаток 3, Додаток 4).

4. Розпізнавання рослин за їх зовнішнім виглядом.

5. Малювання схематичних малюнків дерева, куща, травянистої рослини.

6. Розпізнавання рослин нашої місцевості за місцем їх зростання.(Додаток 5).

7. Міркування учнів на тему «Рослини- жива природа».

8. Читання вірша П.Сиченка «Вмійте природу любити» з метою підведення підсумків
     роботи на уроці (Додаток 6).

 1. Слухання вірша. (Додаток 1)
- Чи здогадались ви, що це за країна? Ні?
Ось і перша перешкода. Подолати її, тобто відгадати назву чарівної країни, вам допоможе кросворд.

2. Розгадування кросворда «Рослини» (Додаток 2)
- Дуже добре. Перешкоду подолали. Це країна, якою ми будемо сьогодні мандрувати.

- А зараз пограємо гру «Мікрофон».
- Що би ви хотіли дізнатися про рослини?
Свої запитання починайте словами « Я хочу знати…»
- Які є рослини?
- Де ростуть рослини?
- Як відрізнити одну рослину від іншої?
- Чи можуть рослини зникнути?

   У вас виникло багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, активними, старанними, то знайдете на них відповіді.

3. Розповідь вчителя з елементами бесіди. (Додаток 3, Додаток 4)
 - Наступна зупинка нашої подорожі – «Загадки».
    Відгадайте їх.  

- Подивіться, яке розмаїття рослин, як їх багато зявилося у нашому класі. І що нам з ними робити? То ж давайте погрупуємо рослини . Але як?  У які групи? Думаю, що і цю перешкоду ми подолаємо. Послухайте загадки.

- У дерев стебло одне , деревянисте – стовбур . На ньому розміщена крона. Вони живуть понад 100 років.

- І квіти,і траву ще називають травянистими рослинами.

- У них мякі соковиті стебла. Вони бувають багаторічні і однорічні.

- А зараз прикріпіть до дошки малюнки, на яких зображено рослини. Я бачу, що не всі учні прикріпили свої рослини. Чому?

- Тому що калина, ліщина, шипшина не є деревами та травянистими рослинами.

- А що це?

- Це кущі. Вони мають кілька невеликих стовбурів, розгалуження яких починається біля поверхні грунту.

- Прикріпіть свої малюнки. Дуже добре! І цю перешкоду ми подолали, бо знайшли відповіді на запитання : які є рослини і як відрізнити одну рослину від іншої.

                                                  Фізхвилинка

4. Робота в зошиті. Робота в групах. Малювання схематичних малюнків дерева, куща,
    травянистої рослини.

5. Розпізнавання рослин за місцем їх зростання (Додаток 5 )

А тепер спробуємо відповісти на запитання « Де ростуть рослини?»

Загадка
Тут всі ростуть, як кажуть, душа в душу: Малина, абрикоси, виноград, горіхи, сливи, яблуні та груші… А все це разом зветься… (Сад).

- То ж де вони ростуть рослини? Які рослини ростуть у саду? А які рослини ростуть у саду біля вашого будинку? А які б ви ще посадили?

- Скажіть які рослини виросли влітку на полі? Як їх можна назвати одним словом?
( зернові, овочеві). Чи можуть поряд із ними рости тюльпани, чорнобривці? Чому? Де висаджують квіти? Які з  них є у вашому квітнику?

- А де ще ростуть рослини? (У лісі, на городі, в теплиці, у кімнаті)

- У воді ростуть?( Так) Які рослини? (Ряска, біле латаття, водяна лілія…)

6. Міркування учнів на тему «Рослини – жива природа»

- Поміркуйте і обґрунтуйте свої міркування, чому рослини належать до живої природи. Свою відповідь починайте так : «Рослини належать до живої природи, тому що вони …»
ють воду, ростуть, гинуть (вмирають), дихають, розмножуються).

- Чи всі рослини гинуть самі? (Їх також винищують люди: вирубують ліси, зривають квіти…)

- Ви всі знаєте, що є такі рослини, яких щороку стає все менше і менше. Послухайте вірш (Додаток 6)

- То що потрібно робити, щоб рослини не зникли? ( Не рвати, не ламати гілок…)

7. Підсумок уроку

- Отже, ми отримали відповідь на всі ваші питання.
Чи цікавим був урок?

- Що вам найбільше сподобалося?

- Чи справді країна рослин чарівна?

- У чому її чарівність? ( У її різноманітності, багатстві, красі).


 Додаток 1.
  
В чарівну країну
Вирушимо разом.
Перешкоди всі пройдем.
Хто не хоче працювати,
Із собою не візьмем.
  
Додаток 3.

Стоїть дівка серед поля,
В чорні цятки біла льоля.
Довгі коси розпустила,
їх заплести їй не сила. ( Береза)
  
За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться.
І збігаються всі діти,
щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен – смик,
Та й укине на язик. ( Калина)

Стебельце – шорстка драбинка,
у серединці – чорна вуглинка,
Пелюстки блискучі, як лак,
Це квітує червоний … (Мак)


Росло – виросло, із кущів вилізло,
по руках качалося, а в зубах зосталося. ( Ліщина, горіх)


Стережуть колючки їй
Цвіт весняний запашний,
А осінньої години –
Червонясті намистини. ( Шипшина)
  
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває . ( Барвінок)
  
Заблукала в верболозі,
Дні і ночі ронить сльози.( Верба)
  
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять .
Мов шматочок неба голубого,
Виграють, виблискують , горять . ( Волошки)


Сонце луг поцілувало
Все довкола жовтим стало.
Дуже сонечко пригріло
Жовта фарба побіліла.
Літній вітерець повіяв
Білий килимок розвіяв .( Кульбаба)
  
На «я» починається,
На «я» кінчається.
У саду росте,
На ній плоди є . ( Яблуня)

 Що за квітка така?
І від неї дрімота.
А сама не спить,
Весняним цвітом всіх манить. ( Сон- трава)
  
Зелененьку сукню має
ЇЇ ніколи не знімає.
Один єдиний раз на рік
ЇЇ я прикрашаю. (Ялинка)
  
Викупана в сонечку, стоїть собі донечка.
Бджоли сонячний медок, дістають з її квіток. ( Липа)

 Додаток 5.

Загадки

В них багато є роботи,
Хоч стоять вони весь час.
Від дощу чи від спекоти
Захистять, врятують нас.
Не лягають спать ніколи.
На ногах вони одвік.
Не бояться плину рік,
Ні завій, ні вітру реву,
Хто ж вони такі? ( Дерева)
  
Яскраві пелюстки і запах пречудовий.
І хочеться усім побачити їх знову. ( Квіти)

 Як пригріло сонце –
стрілки зеленясті підняла
від ласкавого тепла.
Он її навколо скільки !
Двір і лан, і луг вкрива
Росяна густа…(Трава)
  
Фізхвилинка

Ми – берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Виправляєм гілочки.
Ледь зіпялись з корінців,
Дістаємо промінців.
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь.
Хилять свіжі вітерці
Вліво – вправо стовбурці.
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед – назад .



Конспект першого уроку в 2 класі
Тема «Україна – єдина країна»
Вчитель. Кожна людина любить те місце, де народилась і виросла, бо це батьківський край, він найрідніший, найдорожчий за все на світі і тому зветься – батьківщина. Так само, як мама і тато для кожного з вас найрідніші, так і батьківщина, рідний край, наша Україна – найдорожча і наймиліша, тому що тут ми зявилися на світ. У кожної людини є свій рідний куточок у великій державі. Усі такі рідні куточки і складаються у велику країну – Україну! Це і є наша рідна Батьківщина.
-          А тепер намалюйте нашу Батьківщину в уяві.
-          Відповіді дітей.
-          А зараз послухайте вірші про Батьківщину.

1.       Моя Батьківщина – це хата й калина,
Що виросла біля вікна.
Моя Батьківщина – це вся Україна.
Що в цілому світі – одна!

2.       Моя Батьківщина – це предків багато,
Що землю свою берегли.
Стояли за неї до смерті,  завзято,
А ворогу не віддали.

3.       Поглянь, Україно, ми – діти твої.
На вірність тобі присягаєм.
Любов і свобода не мають ціни,
Як землі вишневого краю.

4.       Україно! Не зміряти і віками
Вроду твою журавлину.
Не обезлистити навіть снігами
Мову твою тополину.

5.       Україно ! Не  стань сиротою при дітях.
        Ти благовіст мій і воля.
        Скільки надій в твоїх веснах розлитих,
        Стільки й журби в твоїй долі.

6.       Україно!  Під небо твоїм
Калинові пливуть острови.
У зелених вітрилах
Вишневі гудуть заметілі.

7.       Україно! Я промінь живий
В твоїм сонячнім тілі!
З твого цвіту і грому
Я на світ народивсь, Україно!

Вчитель.  Кожна людина любить свою Батьківщину, готова для неї все віддати, навіть життя тільки б вона була вільною, мирною. Так і ми всі, українці, дуже любимо свою Вітчизну, дорогу нашу Україну і прагнемо, щоб вона була вільною і незалежною, щоб ми жили в мирі та  злагоді.
                Ми здобули незалежність 23 роки тому. Це сталося 24 серпня 1991року. А тепер кожному з нас треба все зробити, щоб наша держава стала багатою і щасливою.
                А що можете зробити для України ви, діти, щоб вона стала кращою? Ви ще зовсім маленькі , але маєте у своїх грудях добре серденько, яке вам підкаже, що робити.

-          Відповіді дітей.
  
Вчитель. Батьківщина , як мати, одна – єдина. Вона дбає про нас. А ваше завдання – добре вчитись, щоб іти в світ розумними, мудрими, роботящими. Щоб своїми знаннями та працею в майбутньому приносити користь Україні, захищати її. Треба жити дружньо, разом піклуватися, щоб у спільному домі панували мир та злагода. Тоді ми зможемо оберегти і Україну, і всю планету своїми руками!

8.       Гей, українці, єднаймось!
Єднаймось, як рідні брати.
В єдності лиш сподіваймось
Прийти до святої мети.

-          А зараз усі встаньмо й звернімося до нашої неньки, неньки всіх людей, Матері Божої.

9.       О, Мати Божа, наша єдина
Ти мати в мене, я твоя дитина,
Щирою любовю буду тя любити ,
Гріхом не засмучу, доки буду жити.
Пресвята Діво – світла зорице.
Ми тебе просим, наша царице.
Ми тя взиваєм і руки зносим
Спасай, спасай нас, усердно просим.

10.   Ми до тебе прибігаєм і серця приносим
І у тебе заступництва молимо і просим.
Прости гріхи усім нині, мати наша ненько
Щоб ми були чисті серцем і любили неньку.
Щоб ми були чисті серцем, як лілея білі.
Жили слідами добра й честі, Вкраїні служили.

      Година спілкування 
 Права дитини
         1 КЛАС
                                               13.12.2013 р.
Тема.  Права дитини

Мета : - ознайомити учнів з міжнародними стандартами прав дитини :
               Декларацією прав дитини, Конвенцією ООН про права дитини;
           - формувати правові знання школярів, використовуючи ігрові
               ситуації;
           - вчити дотримуватися правил для учнів;
           - виховувати громадянські риси і переконання.

Обладнання : мікрофон, тематичні малюнки.

                                           Хід уроку

1. Організація класу.

   Країн на світі є чимало –
   Великі, дружні і малі.
   Ми ж вирушаємо у Право
   Країну мрій людей всіх на Землі.

2. Повідомлення теми і мети уроку.
- В яку країну ми сьогодні вирушаємо? ( у країну Права)
Сьогодні ми поговоримо про права дитини. Права дорослої людини записані в основному документі України - Конституції. Хоча ви ще маленькі, але у вас є теж права. Вони у спеціальному документі, що називається Конвенція про права дитини. Ними ви можете користуватися до 18 років, бо після цього стаєте дорослими. Конвенція – доволі складний документ, тому я коротко розповім вам про ваші права :

- ви маєте право на життя;
- … на піклування й турботу;
- … на розваги;
- … на навчання;
- … на медичну допомогу;
- … на приватне життя;
- … на висловлювання своєї думки;
- … на якісне харчування.

Отже, ви вже знаєте, які у вас права. Та кожен з вас має дотримуватись певних правил і виконувати свої обовязки.
  
3. Гра «Додай слово»

- А зараз спробуйте продовжити речення.

Як прокинувся – вставай. Ти до школи … (поспішай).
Але й тут не поспішай. Подивись, спочатку, чи нічого не забув, чи в портфелі все …( в порядку)
В школі, в класі не брудни, сміття бачиш …(підніми)
Не носи в портфелі жуйки, цвяхи, сірники. А носи … ( носовички)
Будь охайним завжди сам, уникай дірок і … (плям)
Вдома близьким не груби. Менших захищай і … (люби).
                                     Фізхвилинка
- Щоб кожен з вас з повагою ставився один до одного існують правила.

4. Конкурс «З якої казки»

- Вгадайте імя героя казки і які правила поведінки порушив кожен із них або які права порушили проти них.

         Хто утік від баби з дідом –
         Не міг сидіти на вікні.
         Зустрів в лісі різних звірів
         І кожному співав пісні?
         А хитру лисицю зустрів
         І себе занапастив?
«Колобок» - не слухав старших і попав у біду.

         В батька хлопчик дуже гарний
         Незвичайний, деревяний.
         Любить дуже батько сина забіяку…
«Казка про Буратіно» - не хотів вчитися у школі.

         Працювала я у хатці,
         Танцювала у палаці.
         Є така у мене звичка –
         Десь губити черевички.
«Попелюшка» - примушували тяжко працювати.

         Він звірят усіх лікує,
         Від застуди їх лікує.
         Вилікує він за мить.
         Все що в звірів заболить.
«Лікар Айболить» - право на медичне обслуговування.
         
          Сидить півник на печі
         Їсть смачненькі калачі.
         Ось лисичка прибігає,
         півника мерщій хапає.
         Біжить півень рятувати,
         В лиса півника забрати.
«Котик і півник» - півник не слухав старших.

5. Підсумок уроку.
Школа наша, наче вулик, бо у ній багато учнів. Інколи тут буває дуже шумно. Щоб так не сталося, потрібно дотримуватись правил і виконувати сумлінно свої обовязки.
- Який ваш головний обовязок? ( вчитися, слухатися старших)

До нас завітало любе сонечко. Своїми промінчиками воно зігріває усіх людей на планеті. У кожного на парті є промінчик, на якому ваше імя. Почепіть до сонечка, нехай кожен з вас теж своєю добротою зігріє інших.

А на завершення нашого уроку хочу побажати вам, щоб у вашому житті все складалося як найкраще, ростіть здоровими і будьте щасливими.




Немає коментарів:

Дописати коментар